Savavališkos statybos

Pernai Lietuvos teismuose buvo išnagrinėta 51 byla dėl savavališkų statybų. Su šiais ginčais susiję klausimai aktualūs kone kiekvienam, savo būstą statančiam žmogui. Kokie klausimai dažniausiai kyla žmonėms? Kas yra nelegalios, savavališkos statybos? Kodėl ir kaip į teismus patenka nesutarimai dėl nelegalių statybų ir kaip jas legalizuoti?

Nelegalios statybos yra daugiau šnekamojoje kalboje vartojamas terminas. Teismuose sprendžiamus nelegalių statybų ginčus galima skirstyti į kelias grupes. Pirma, kai statoma be projekto ir leidimo, antra, kai statoma turint leidimą ir projektą, tačiau nuo jo nukrypstant, ir trečia, kai turimi dokumentai (projektas ir leidimas) vykdant statybas yra nuginčijami, pripažįstami negaliojančiais, nes yra išduoti nesilaikant nustatytos tvarkos.

Jeigu teismas bylą išnagrinėja statytojo naudai, jis gali tęsti statybas. Jeigu vis dėlto byla išnagrinėjama statytojo nenaudai, jis įpareigojamas statinį nugriauti arba atstatyti į buvusią padėtį, o tai – labai didelės papildomos išlaidos. Nevykdant teismo sprendimo, gresia priverstinis vykdymas ir papildomi finansiniai nuostoliai.

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) vykdo teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą. Inspekcijos kompetencijoje asmenų pranešimų ar skundų dėl pažeistų teisių ar interesų, kitiems asmenims  vykdant statybą  neatitinkančią teisės aktų reikalavimų, nagrinėjimas, kuris gali baigtis Inspekcijos inicijuota byla teisme dėl savavališkos statybos padarinių pašalinimo.

Suinteresuoti asmenys gali ir patys kreiptis į teismą su ieškiniais dėl savo pažeistų nuosavybės teisių gynimo. Tam tikrais atvejais, kai statybų pažeidimai  susiję su viešuoju interesu, ieškinius teismams reiškia prokurorai.

Svarbu žinoti, kad statybų įteisinimas įmanomas tik tais atvejais, kai pagal galiojančius teisės aktus toks statinys gali būti toje teritorijoje. Statyba neturi prieštarauti aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams.

Labai dažnai pažeidimus statybose sąlygoja teisės aktų nežinojimas, bei biurokratinės dokumentų tvarkymo procedūros, pasitaiko atsakingų asmenų nekompetencijos atvejų.

Už savavališkos statybos įteisinimą teisės aktų nustatyta tvarka turi būti sumokėtos įmokos, kurių dydis priklauso nuo savavališkai atliktų statybos darbų, įskaitant panaudotus statybos produktus, sąnaudų vertės. Su prašymu išduoti statybą leidžiantį dokumentą turi būti pateikiamas statinio projektas ir kiti statybą leidžiantys dokumentai. Prašymas išduoti statybą leidžiančius dokumentus pateikiamas savivaldybės, kurios teritorijoje atliekami statybos darbai, administracijos direktoriui. Detali informacija yra viešai prieinama Inspekcijos, taip pat savivaldybių interneto puslapiuose.

Nuo 2017 m. sausio 1 d. savavališką statybą galima įteisinti savanoriškai. Statybos įstatymas numato, jog asmuo, siekiantis gauti statybą leidžiantį dokumentą, prašyme ar su prašymu pateiktuose dokumentuose nurodo, kad atliko savavališkus statybos darbus, dėl kurių nėra surašytas savavališkos statybos aktas, statybą leidžiančio dokumento išdavimo procedūros nestabdomos ir, asmeniui sumokėjus įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, atliekamos įstatyme nustatyta tvarka.


Ryšiai su visuomene

Raktažodžiai

advokatai advokatas advokatu bendrija Atleidimas Bankrotai Bausmės vykdymo atidėjimas Bendrija darbdavys fizinis asmuo juridinis asmuo kreditorius Lietuvos Aukščiausiasis Teismas Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymas Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas Lizingo sutartis magnuslex nuostatų paskolos sandoriai Senaties terminas Sutuoktinių prievolės Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje vekseliai įstatų keitimas Žemės sklypo atidalijimas

Paieška

Kontaktai

Kalvarijų g. 98–37, LT-08211 Vilnius, Lietuva

+370 (5) 2199472 (tel./faks.) info@gremar.lt

2024 m. © Advokatų profesinė bendrija Markevičius, Lukoševičius ir partneriai. Be sutikimo kopijuoti ir platinti tinklapio informaciją draudžiama

Į viršų Į titulinį puslapį